Patriarhul României în Germania, la München
Patriarhul României în Germania, la München
Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, desfăşoară în aceste zile o vizită canonică în Arhiepiscopia Ortodoxă Româna a Germaniei, Austriei şi Luxemburgului. Astăzi, 10 septembrie 2011, Preafericirea Sa s-a întâlnit cu comunitatea românilor ortodocşi din Munchen precum şi cu numeroase oficialități bavareze.

În cursul serii de vineri 9 septembrie, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Române, însoţit de Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, a fost întâmpinat la aeroportul din Munchen de o delegaţie a Bisericii Ortodoxe Române din Germania, formată din Înaltpreasfinţitul Părinte Serafim, Mitropolitul Ortodox Român al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord, Preasfinţitul Sofian Braşoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei şi Luxemburgului, de asemenea şi de preoţii de la parohiile din Munchen: pr. Mircea Basarab, Simeon Felecan şi pr. Ciprian Burlăcioiu. De asemenea, s-au alăturat delegaţiei şi alţi ierarhi ai Bisericii noastre sosiţi la Munchen pentru evenimentele ce vor urma: Înaltpreasfinţitul Laurenţiu, Mitropolitul Ardealului, Preasfinţitul Părinte Macarie Episcopul Europei de Nord. La întâmpinarea delegaţiei Bisericii Ortodoxe Române a fost prezent şi cardinalul Reinhard Marx, Arhiepiscopul catolic de Freising şi München, însoţit de numeroşi clerici şi consilieri din partea Arhiepiscopiei Catolice din Munchen. Astăzi s-au adăugat delegaţiei şi Înaltpreasfinţitul Iosif, Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale şi Meridionale, precum şi Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Ioan, Episcopul Covasnei şi Harghitei.

În această dimineaţă, după cum a relatat pentru Radio TRINITAS părintele diacon Teodor Gradinaciuc, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a avut o întrevedere cu cardinalul Reinhard Marx, la reşedinţa acestuia. Cei doi au discutat despre relaţiile dintre Biserica Ortodoxă Română şi Biserica Romano Catolică din Bavaria şi despre buna colaborare care există deja, o colaborare manifestată în sprijinul pe care Biserica Catolică îl acordă Bisericii noastre prin oferirea de spaţii pentru rugăciune şi de asemenea, prin alte mijloace.

De asemenea, în cursul zilei de astăzi, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a avut o întrevedere cu Episcopul Bisericii Evanghelice Luterane, Johannes Friedrich în care au fost evidenţiate legăturile comune dintre cele două Biserici.

Episcopul Johannes Friedrich a adresat un cuvânt de bun venit Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe Române, evidenţiind dialogul dintre cele două Biserici.

„Mă bucur că legăturile dintre Biserica Evanghelică Luterană din Germania şi Biserica Ortodoxă sunt foarte strânse şi că există un dialog teologic foarte strâns şi foarte bun între cele două Biserici şi mă bucur că astăzi putem să continuăm acest dialog aici. Bine aţi venit şi vă dorim o şedere binecuvântată în mijlocul nostru”, a spus Episcopul Johannes Friedrich

Trebuie menţionat că Biserica Evanghelică Luterană din Bavaria, prin Episcopul Johanes Friedrich şi consilierul ecumenic Michael Martin au oferit Bisericii Ortodoxe Române o sumă consistentă pentru cumpărarea terenului din München, unde mâine, 11 septembrie 2011, Preafericirea Sa va sfinţi locul pentru viitoarea biserică românească cu hramul cu hramurile Înălţarea Sfintei Cruci şi Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica.

În cadrul întâlnirii, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel şi-a exprimat bucuria şi onoarea de a fi fost invitaţi la sediul Bisericii din Bavaria mulţumind în acelaşi timp pentru contribuţia pe care Biserica Evanghelică din Munchen a oferit-o Mitropoliei Ortodoxe Române din Germania pentru cumpărarea terenului pe care va fi construită o biserică românească şi un centru social.

Totodată, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a mulțumit și pentru susținerea acordată studenților români în Germania.

„De asemenea, suntem bucuroşi că aveţi o bună cooperare cu comunităţile noastre ortodoxe româneşti şi de asemenea suntem bucuroşi că o mulţime de tineri au studiat de-a lungul timpului în Germania şi au studiat în Facultăţi de teologie catolice şi evanghelice. Astăzi, majoritatea sunt profesori de teologie în cele 11 facultăţi de teologie din România şi trei departamente de teologie din cadrul altor facultăţi. Ne aducem aminte cu bucurie de faptul că avem un dialog bilateral special între EKD (Biserica Evanghelică din Germania - n. r.)şi Biserica Ortodoxă Română, şi aceasta pentru că noi avem de mai multe secole în România o prezenţă luterană, în Transilvania”, a precizat Preafericirea Sa.

Tot astăzi, 10 septembrie 2011, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României, împreună cu delegaţia Bisericii Ortodoxe Române, s-a aflat în Vizită la Consulatul General al României de la Munchen. Aici a fost întâmpinat de doamna Brânduşa Predescu, Consul General, domnul Michael Fembach, Viceconsul, responsabil cu relaţiile culturale, educaţionale şi de presă şi de domnul Cristian Mateescu, Consul pentru probleme economice.

“Pentru noi, Preafericirea Voastră şi Înaltpreasfinţiile voastre, faptul că suntem aici la Munchen şi simţim permanent că avem sprijinul şi călăuzirea duhovnicească, şi nu numai, chiar şi consultare mai lumească, a înalţilor ierarhi care reprezintă Biserica Ortodoxă aici în Germania, începând cu ÎPS Mitropolitul Serafim, continuând cu PS Episcop Vicar Sofian, este un lucru deosebit şi ne simţim în activitatea noastră de zi cu zi mult întăriţi”, a precizat consulul general, dna. Brânduşa Predescu.

Întâlnirea a continuat apoi cu participarea delegaţiei Bisericii Ortodoxe Române la vernisarea unei expoziții de arta decorativă de excepție.Cu această ocazie, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a arătat necesitatea cultivării valorilor românești în diaspora românească.

„Descoperim o preocupare frumoasă de a pune în evidenţă valorile noastre artistice naţionale şi în acelaşi timp de a construi punţi de legătură între România şi Germania, mai ales că în Europa, în Uniunea Europeană, cea mai autentică şi mai utilă contribuţie a noastră este în domeniul culturii. Din acest punct de vedere cred că talentele noastre pot fi arătate şi îmbogăţite. Printr-o întâlnire dintre popoare se cunoaşte mai bine propria identitate, dar şi se descoperă noi punţi de legătură de inspiraţie, încât libera circulaţie a valutei trebuie completată cu libera circulaţie a valorilor spirituale şi culturale.

Totodată Preafericitul Părinte Patriarh, în cuvântul său, a evidenţiat importanţa educaţiei creştine, ca şi valoare care nu poate fi măsurată material.

„Arătăm că sunt şi valori care nu pot fi cuantificate în valori materiale ca şi educaţia de altfel, educaţia creştină este cea mai mare investiţie pe termen mediu, pentru viaţa acesta pământească şi pe termen etern, pentru că un bun creştin în viaţa aceasta va fi un drept şi sfânt în faţa lui Dumnezeu în eternitate”, a mărturisit Întăistătătorul Bisericii Ortodoxe Române.

În cursul după-amiezii, Preafericirea Sa s-a întâlnit cu doamna Barbara Stamm, preşedintele Parlamentului Bavarez. Cu acest prilej, au fost discutate împreună cu autorităţile locale aspecte ale sprijinului constant acordat de acestea Mitropoliei Ortodoxe Române din Germania.

Doamna Barbara Stamm, preşedintele Parlamentului Bavarez, a urat bun venit Patriarhului României, exprimându-şi bucuria acestei întâlniri şi a subliniat bunele legături existente cu Biserica Ortodoxă Română.

„Încă odată vă spunem bine aţi venit şi mulţumim Bunului Dumnezeu că ne-a ascultat rugăciunile şi vă mulţumim pentru rugăciunile care le-aţi făcut pentru noi”, a spus preşedintele Parlamentului Bavarez, doamna Barbara Stamm.

Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Române şi-a exprimat bucuria reîntâlnirii cu preşedintele Parlamentului Bavarez, mulţumindu-i pentru sprijinul acordat şi pentru activitatea social filantropică desfăşurată în România de-a lungul timpului, numind activitatea aceasta drept un „apostolat laic”.

„Cred că nimeni din Germania nu a ajutat atât de mult România, mai ales copii cu disabilităţi, cât aţi făcut-o dumneavoastră în peste 20 de ani. Aceasta este o lucrarea extraordinar de valoroasă într-o lume în care suferinţa nu este suficient de alinată şi tratată. Deci, avem un exemplu deosebit de creştini laici foarte angajaţi, de aceea am numit această lucrare a dumneavoastră un fel de apostolat laic”.

Cu această ocazie, Preafericirea Sa a dăruit doamnei Barbara Stamm o icoană în semn de mulţumire pentru tot sprijinul acordat.

„Ca semn de recunoştinţă pentru toată activitatea domniei voastre trecute vă oferim această icoană a Maicii Domnului pentru că aţi ajutat foarte mult copiii şi aţi devenit mamă spirituală pentru o mulţime de copii”, a precizat Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Române.

Numărul total de ştiri postate: 29,962
construimcatedrala.ro

Ştiri Patriarhie

ÎNĂLŢAREA DOMNULUI – ZIUA EROILOR, SĂRBĂTOARE NAŢIONALĂ A POPORULUI ROMÂN
BIROUL DE PRESĂ AL PATRIARHIEI ROMÂNE În Biserica Ortodoxă Română, sărbătoarea Înălţării Domnului (24 mai 2012) este ziua de pomenire a eroilor neamului românesc. La sărbătoarea împărătească a Înălţării Domnului, în toate catedralele, bisericile şi mănăstirile ortodoxe din ţară şi străinătate ...
Programul slujirii ierarhilor Bisericii Ortodoxe Române la Sărbătoarea Înălțarea Domnului
La Sărbătoarea ”Înălțarea Domnului” membrii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române slujesc după următorul program pe care îl aflăm de la Radio TRINITAS: Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române va oficia slujba Sfintei Liturghii la hramul Bisericii ”Domniţa Bălaşa” din ...
Cursanţi ai Colegiului Naţional de Apărare la Palatul Patriarhiei
Cursanţii Colegiului Naţional de Apărare au fost primiţi, astăzi, 23 mai 2012, la Palatul Patriarhiei de către Preasfinţitul Părinte Episcop-vicar patriarhal Ciprian Câmpineanul, delegatul Preafericitul Părinte Patriarh Daniel. Vizita a fost efectuată cu prilejul încheierii cursurilor superioare. ...
Preafericitul Părinte Patriarh Daniel va sfinţi biserica Învierea lui Lazăr şi Sf. Ioan Evanghelistul, de la Mănăstirea Ghighiu
Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române va săvârşi sâmbătă, 26 mai 2012, slujba de sfinţire a bisericii „Învierea lui Lazăr şi Sfântul Ioan Evanghelistul”, de la Mănăstirea Ghighiu din judeţul Prahova. Această biserică a cimitirului este construită din cărămidă pe ...
Biserica Adormirea Maicii Domnului din Ploiești va fi sfințită de Patriarhul României
Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, va săvârşi, duminică, 27 mai 2012, slujba de sfinţire a Bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din Ploieşti (cartierul Nuci). Construcția bisericii a fost realizată după proiectul Arhitectului Tiberiu Cosambescu, între anii 2003-2010, cu ajutorul oamenilor ...
Expoziţie de icoane la Palatul Patriarhiei
Până pe 8 iunie în Sala 'Europa Christiana' din Palatul Patriarhiei poate fi vizitată expoziţia „Icoana ortodoxă - lumina credinţei”. Sunt expuse icoane pe lemn şi pe sticlă, premiate în cadrul primei ediţii a concursului cu acelaşi nume, organizat de ...
Protocol de colaborare între PATRIARHIA ROMÂNĂ şi Centrul Medical MEDAS pentru prestarea de servicii medicale specializate
BIROUL DE PRESĂ AL PATRIARHIEI ROMÂNE ne informează: În ziua de 22 mai 2012, la Palatul Patriarhiei din Bucureşti, PATRIARHIA ROMÂNĂ şi Centrul Medical MEDAS au încheiat un protocol de colaborare pentru prestarea de servicii medicale specializate. Protocolul a fost semnat ...
Sinod Mitropolitan la Palatul Patriarhiei
Sinodul Mitropolitan al Mitropoliei Munteniei şi Dobrogei s-a întrunit astăzi, 22 mai 2012, în Sala Sfântul Ioan Casian din Palatul Patriarhiei. Lucrările sinodului au fost prezidate de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, în calitatea sa de Mitropolit al Munteniei şi Dobrogei. Patriarhul ...